HAKKIMIZDA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 Ustamız Galip KURANEL 1931 doğumlu olup Nevşehir Gülşehir Gümüşkent nahiyesinde yaşamakta iken ihtiyaç üzerine kendi köyüne 1962 yılında dünyanın ilk betonarme minaresini yapmıştır. Bu çalışma süresinde ne ustası nede yeterli malzemesi bulunmamaktadır. Yalnızca iki gözü ağma olan  Rahmetli Selehaddin Erdoğan amca ile iki yılda bitirdikleri minare hala sağlamlığından ödün vermemiş ve son derece estetik olarak köyümüz Gümüşkent de bulunmaktadır.

Galip kuranel2

  Nevşehir den 1986 yılında Konya’ya taşınmamızın ardından mesleğini geliştirmiş ve kendi icadı olan kayar kalıp sistemi ile iskelesiz yerinde döküm tekniğini getirmiştir. Kendi ustalığını yaptığı minarelerinde biz 3 kardeş babamıza hem yardım edip hemde eğitimimize devam ettik. Hani derler ya çekirdekten yetişme… aynen öyle oldu 10 yaşımda çırak 15 yaşımda kalfa ve 18 yaşımda da usta oldum (elhamdülillah). Babamız 73 yaşına kadar minare yapmaya devam etti. Allah’ın Kelamını gökyüzüne kazımayı kendine şiar edindi.  Şubat 2014 tarihinde babamız Galip Kuranel, arkasında onlarca usta ve yüzlerce eser bırakarak Hakkın Rahmetine kavuşmuştur

Gümüşkent ilk minare
IMG_4233

  Ben ise Babam’dan aldığım yüzlerce minare teslim bayrağını, gerek yurt içinde gerek yurt dışında yüzün üzerinde minare imal ederek taşımaktayım. Kalıp tekniği aynı kalmak kaydıyla ben’de farklı çaplarda yeni motifler yaparak aldığım bayrağı daha ileriye taşımaya çalışmaktayım.

  Şu an kendi tasarımım olan 160 cm çapında iki farklı motifte 25 metreden 40 metre kadar tek ve çift şerefeli minare, 200 cm çapında 36 metreden 60 metreye kadar, 320 cm çapında 72 metre yüksekliğe kadar tek, çift ve üç şerefeli minare yapabilmekteyiz.

 Son yıllarda beyaz çimento ile döktüğümüz minareler boyama gereği bırakmamaktadır. Zamanla boyanın atması yüzünden kötü görünüme bir son verdik.

   Minarelerimizde hertürlü kalıp, alet edevat ve iskele mevcudumuzda bulunmakta olup camiilerin hiçbir ek masrafa girmesine gerek kalmamaktadır.

 Minare yapımı işe başlandığında, bitene kadar kesintisiz devam etmekte olup camii dernekleri mağdur edilmemektedir.

 Sizde minare inşaatınızın başlangıcından bitimine kadar üzülmeden, pişman olmadan, hayrı kaçmadan iş yaptımak istiyorsanız… Minareciniz Usta Ali Kuranel hizmetinizdedir.

minare_15

Basında biz

basında

Bizden haberler 25/05/2018
www.aa.com.tr
www.star.com.tr
beyazgazete.com